• Bültenimize Kaydolun

Büyükşehir Belediye Yönetişim Karnesi Açıklandı

Argüden Akademisi tarafından 'Büyükşehir Belediyesi Yönetişim Karnesi' çalışması yayımlandı.

Büyükşehir Belediye Yönetişim Karnesi Açıklandı

Bu haber 27 Eylül 2022 tarihinde Birgün Gazetesi'nde yayınlanmıştır.

Argüden Akademisi tarafından 'Büyükşehir Belediyesi Yönetişim Karnesi' çalışması yayımlandı. Çalışmaya göre AKP yönetimindeki büyükşehirler sınıfta kaldı. Akademi Başkanı Argüden modelin belediyelere örnek olmasını amaçladıklarını söyledi. Argüden Yönetişim Akademisi tarafından hazırlanan "Büyükşehir Belediyesi Yönetişim Karnesi" (BBYK) çalışması Altınbaş Üniversitesi'nde yapılan basın toplantısıyla tanıtıldı. Seçilmiş belediye başkanları tarafından yönetilen 27 büyükşehir belediyesinin kamuoyuna açık verilerinin değerlendirildiği çalışmada belediyelerin yönetişim karneleri süreç yönetişimi, yönetişim ilkeleri ve öğrenme döngüsü başlıkları altında incelendi. Bu ana başlıklar altında ise tutarlılık, sorumluluk ve duyarlılık, hesap verebilirlik, adillik ve kapsayıcılık, şeffaflık, temsil ve katılım, gündem belirleme, kaynak kullanma, uygulama gibi birçok ilke göz önünde bulunduruldu. Araştırmada şehirlerin farklılık gösteren ihtiyaçları da göz önünde bulunduruldu.

Araştırma kapsamında Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, istanbul, izmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon büyükşehirleri incelendi.

0-100 puan aralığında belirlenen araştırma sonuçlarına göre 27 büyükşehir belediyesinin iyi yönetişim kültür ve uygulamaları genel olarak 35-74 puan aralığında, bunların yarısından fazlası ise 45-64 puan aralığında yer aldı.

Araştırma sonuçlarına göre, büyükşehir belediyelerinin iyi yönetişim karne notları büyük ölçüde 65-74 puan aralığının altında kalıyor.

65-74 puan bandında ise Ankara, Antalya, Eskişehir, istanbul ve Kocaeli Belediyeleri; 35-44 puan bandında ise Erzurum, Hatay, Kahramanmaraş, Malatya ve Manisa Belediyeleri yer aldı.

İlgili Kişiler