• Bültenimize Kaydolun

International Integrated Reporting Council
Onursal Başkan

Prof. Mervyn E. King

Danışma Kurulu Üyesi

Profesor Mervyn E. King, Uluslararası Entegre Raporlama Konseyi (IIRC) Başkanı, Global Reporting Initiative (GRI) Onursal Başkanı ve Dünya Bankası Kurumsal Yönetişim Özel Sektör Danışma Grubu üyesidir. Prof. King, Güney Afrika Üniversitesi’nde, Pretoria Üniversitesi’nde ve Rhodes Üniversitesi’nde misafir öğretim üyeliği yapmaktadır. Güney Afrika Yüksek Mahkemesi eski yargıcı olan Prof. King aynı zamanda Kıdemli Danışmandır.

Güney Afrika Kurumsal Yönetişim Kraliyet Komitesi Başkanlığı’nı yürüten Prof. King, kurumların paydaşlarının beklentilerini nasıl karşılayacağına odaklanan kurumsal yönetişim ”Kraliyet Raporları”nı hazırlamaktadır. Birleşmiş Milletler Yönetişim ve Gözetim Komitesi Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Reklam Standartları Kurumu Başkanlığı yapmış olan Prof. King, uluslararası hakem ve arabulucu olarak 50’den fazla ülkeye hizmet vermektedir.

Prof. King, Witwatersrand Üniversitesi’nde Üstün Başarı Ödülü ile mezun olmuş, 2009 yılında onur derecesiyle hukuk doktorasını tamamlamıştır. Prof. King, “Green Globe for Sustainability” ödülüne (2010), “the Chartered Institute of Management Accountants” onursal üyeliğine (2011), muhasebe uzmanlığına katkılarından dolayı “Gold Service” ödülüne (IFAC, 2011) ve “The Institute of Chartered Accountants of England and Wales” onursal üyeliğine (2014) sahiptir.

Biliyor muydunuz?

Prof. King, Nelson Mandela’nın en sevdiği yargıçtır.

1984 yılında Johannesburg Hillbrow’dan, Bedfordview’de Gillooly’s Farm alanına kadar olan 8 km’lik dağ yolunu tasarlamış ve yapımı için fon bulmuştur. Johannesburg Şehir Konseyi bu yolu Mervyn King Dağ Yolu olarak adlandırmıştır.